راهکارهای صرفه جویی در مصرف برق

 معمولاً میزان مصرف مشترکان در تمام ساعات شبانه روز یکنواخت نبوده و در بعضی ساعات بیشتر و در ساعات دیگر کمتر است. معمولاً بیشترین مصرف در ساعات اولیه شب به خصوص در فصل تابستان اتفاق می افتد که اصطلاحاً ساعات پیک بار یا ساعتهای اوج مصرف نامیده شده و دلیل این افزایش مصرف، وارد مدار شدن وسایل روشنایی و سایر وسایل برقی خانگی می باشد. ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما می توان این مدت زمانی را به صورت حدودی از 5/1 ساعت قبل از غروب آفتاب تا 4 ساعت پس از آن دانست. در اوقات دیگر مانند نیمه شب به دلیل خاموش شدن بسیاری از وسایل برقی، مصرف به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. بنابراین بعنوان دو اصل کلی می توان با:

1.       عدم استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف و

2.      توجه به میزان مصرف وسایل برقی در هنگام خرید آنها

 میزان قابل توجهی از هزینه برق ماهیانه را کاهش داد.

از آنجا که یارانه های تخصیص داده شده به انرژی در حال کاهش میباشد، مصرف بی رویه برق هزینه های خانوار افزایش یافته و سرمایه های ملی به هدر می رود. در زیر به پاره ای از بدیهی ترین روشهای صرفه جویی در مصرف برق به صورت مختصر اشاره شده است:

 

مصارف روشنایی

·        در لامپ‌های رشته‌ای 90% برق مصرفی به گرما و حرارت تبدیل شده و فقط حدود 10% درصد به روشنایی تبدیل می‌شود. بنابراین استفاده از این لامپها مقرون به صرفه نیست.

·        استفاده از لامپهای رشته ای را (خصوصاً در روزهای گرم) به دلیل راندمان کم و تولید گرمای زیاد به حداقل ممکن تقلیل دهیم. چرا که روشن کردن یک لامپ رشته أی به منزله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است.

·        بهتر است از لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های رشته‌ای استفاده کنیم. زیرا انرژی مصرفی آنها حدود 20% لامپهای رشته‌ای و طول عمرشان 8 برابر لامپهای رشته‌ای است.

·        استفاده از لامپ مهتابی میتواند بار زیادی را از ساعات اوج مصرف کم کند.

·        به هنگام بیرون رفتن از اتاق، چراغ‌ را خاموش کنیم. تک تک اعضای خانواده را به خاموش کردن چراغهای اضافه عادت دهیم.

·        در فضاهای بسیار کوچک نظیر راه پله، دستشویی و حمام از لامپهای با توان الکتریکی کمتر استفاده کنیم.

·        برای جلوگیری از روشن شدن تمام لامپ‌های لوستر، از کلید دوبل استفاده کنیم تا در برخی مواقع بخشی از لامپ‌ها را بتوانیم خاموش کنیم.

·        تا حد امکان از نور طبیعی برای روشن کردن فضا در روز بهره گرفته و جهت جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید از سایه‌بان و یا پرده کرکره برای پنجره‌ها استفاده کنیم.

·        با کنار زدن پرده ها در طول روز و یا استفاده از پرده های نازک و توری، از روشنایی طبیعی روز حداکثر استفاده را بنماییم.

·        با پاکیزه نگه داشتن شیشه های پنجره، راه را برای عبور نور طبیعی هموارتر نماییم.

·        چیدمان وسایل درون اتاق را به گونه ای انجام دهیم که مانعی برای ورود نور به داخل اتاق ایجاد ننماید.

·        از رنگ آمیزی روشن برای دیوارها، سقف، چارچوب در و پرده ها استفاده نماییم.

 

یخچال و فریزر

·        مواد غذایی را پس از هم دما شدن با اتاق، در یخچال و فریزر قرار دهیم تا فشار زیادی به موتور وارد نشود.

·        از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در یخچال و فریزر پرهیز کنیم، چرا که این کار گردش هوا را دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‌شود.

·        از باز و بسته کردن بیهوده در یخچال و فریزر اجتناب کنیم. با هر بار باز کردن بار به جای درب یخچال (اگر یخچالمان مجهز به آن میباشد)، از هدر رفت مقدار زیادی از هوای سرد درون یخچال جلوگیری میکنیم.

·        دقت کنیم که درب یخچال و فریزر مدت زمان زیادی باز نماند.

·        نوار لاستیکی در یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارایی خود را از دست می‌دهد. سالم بودن آنها را حداقل سالی یک بار کنترل نموده و در صورت کوچک‌ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام کنیم.

·        برفکزدایییخچالوفریزررابه طور مرتب و حداقلدو باردرسالانجامدهیم. چرا که با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود.

·        قسمتپشتیخچال

/ 3 نظر / 512 بازدید
احمد باسط اسلامپور

در قدم اول سلام خدمت شما. مطالب جالبی در وبلاگ تان موجود است. اگر بتوانید آنرا پرمحتوا تر بسازید خوب خواهد بود.

محمودنجات غفار

با عرض سلام وخسته نباشید ضمن موفقیت وسربلندی روز افزون برای شما احتراما به استحضار میرساند بنابر نامگذاری سال جاری به نام سال تولیدملی حمایت ازکاروسرمایه ایرانی واستقلال هرچه بیشترکشورازطرف مقام معظم رهبری{مدظله العالی} ونیزفرمایشات اخیر ایشان مبنی بر خریدکالاهای ایرانی.شرکت فنی بازرگانی نورآور نماینده انحصاری لامپهای فوق کم مصرف اس ام دی . افتخار این رادارد قدمی هرچند کوچک در این زمینه برداشته وبا تولید لامپهای فوق کم مصرف هزینه برق مصرفی را تا 70 درصد کاهش دهد لذا از جنابعالی در خواست همکاری می نماید . در صورت تمایل کاتولوگ محصولات ورزومه کاری وهمچنین تاییدیه دانشگاه تهران حضورتان ارسال میگردد همچنین جهت کسب اطاعات بیشتراز محصولات شرکت میتوانید به سایت www.nooravar.com مراجعه فرمایید امید است با مطالعه وبرسی های دقیق توسط شما به تعامل رسیده وهمکاری لازم را به عمل اوریم با تشکر مدیریت فروش محمود نجات غفار شماره تماس09131534728

لام