از هر دری
سه‌شنبه ۱۳۸٩/۱/۱٠ :: ۱:٤٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : علی مرادی پور      

بدون شک با مدیریت در مصرف برق، می توانیم سالانه مقدار زیادی در هزینه های خانواده صرفه جویی کرده و زمینه را برای زندگی بهتر خود و فرزندانمان مهیا کنیم. هدف از مدیریت مصرف برق، کاستن از رفاه خانواده نیست بلکه کاربرد منطقی و بخردانه انرژی الکتریکی و استفاده صحیح از آن است که نتیجه آن حفظ و حتی افزایش رفاه خانواده و بالتبع جامعه خواهد بود.


 معمولاً میزان مصرف مشترکان در تمام ساعات شبانه روز یکنواخت نبوده و در بعضی ساعات بیشتر و در ساعات دیگر کمتر است. معمولاً بیشترین مصرف در ساعات اولیه شب به خصوص در فصل تابستان اتفاق می افتد که اصطلاحاً ساعات پیک بار یا ساعتهای اوج مصرف نامیده شده و دلیل این افزایش مصرف، وارد مدار شدن وسایل روشنایی و سایر وسایل برقی خانگی می باشد. ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما می توان این مدت زمانی را به صورت حدودی از 5/1 ساعت قبل از غروب آفتاب تا 4 ساعت پس از آن دانست. در اوقات دیگر مانند نیمه شب به دلیل خاموش شدن بسیاری از وسایل برقی، مصرف به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. بنابراین بعنوان دو اصل کلی می توان با:

1.       عدم استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف و

2.      توجه به میزان مصرف وسایل برقی در هنگام خرید آنها

 میزان قابل توجهی از هزینه برق ماهیانه را کاهش داد.

از آنجا که یارانه های تخصیص داده شده به انرژی در حال کاهش میباشد، مصرف بی رویه برق هزینه های خانوار افزایش یافته و سرمایه های ملی به هدر می رود. در زیر به پاره ای از بدیهی ترین روشهای صرفه جویی در مصرف برق به صورت مختصر اشاره شده است:

 

مصارف روشنایی

·        در لامپ‌های رشته‌ای 90% برق مصرفی به گرما و حرارت تبدیل شده و فقط حدود 10% درصد به روشنایی تبدیل می‌شود. بنابراین استفاده از این لامپها مقرون به صرفه نیست.

·        استفاده از لامپهای رشته ای را (خصوصاً در روزهای گرم) به دلیل راندمان کم و تولید گرمای زیاد به حداقل ممکن تقلیل دهیم. چرا که روشن کردن یک لامپ رشته أی به منزله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است.

·        بهتر است از لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های رشته‌ای استفاده کنیم. زیرا انرژی مصرفی آنها حدود 20% لامپهای رشته‌ای و طول عمرشان 8 برابر لامپهای رشته‌ای است.

·        استفاده از لامپ مهتابی میتواند بار زیادی را از ساعات اوج مصرف کم کند.

·        به هنگام بیرون رفتن از اتاق، چراغ‌ را خاموش کنیم. تک تک اعضای خانواده را به خاموش کردن چراغهای اضافه عادت دهیم.

·        در فضاهای بسیار کوچک نظیر راه پله، دستشویی و حمام از لامپهای با توان الکتریکی کمتر استفاده کنیم.

·        برای جلوگیری از روشن شدن تمام لامپ‌های لوستر، از کلید دوبل استفاده کنیم تا در برخی مواقع بخشی از لامپ‌ها را بتوانیم خاموش کنیم.

·        تا حد امکان از نور طبیعی برای روشن کردن فضا در روز بهره گرفته و جهت جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید از سایه‌بان و یا پرده کرکره برای پنجره‌ها استفاده کنیم.

·        با کنار زدن پرده ها در طول روز و یا استفاده از پرده های نازک و توری، از روشنایی طبیعی روز حداکثر استفاده را بنماییم.

·        با پاکیزه نگه داشتن شیشه های پنجره، راه را برای عبور نور طبیعی هموارتر نماییم.

·        چیدمان وسایل درون اتاق را به گونه ای انجام دهیم که مانعی برای ورود نور به داخل اتاق ایجاد ننماید.

·        از رنگ آمیزی روشن برای دیوارها، سقف، چارچوب در و پرده ها استفاده نماییم.

 

یخچال و فریزر

·        مواد غذایی را پس از هم دما شدن با اتاق، در یخچال و فریزر قرار دهیم تا فشار زیادی به موتور وارد نشود.

·        از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در یخچال و فریزر پرهیز کنیم، چرا که این کار گردش هوا را دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‌شود.

·        از باز و بسته کردن بیهوده در یخچال و فریزر اجتناب کنیم. با هر بار باز کردن بار به جای درب یخچال (اگر یخچالمان مجهز به آن میباشد)، از هدر رفت مقدار زیادی از هوای سرد درون یخچال جلوگیری میکنیم.

·        دقت کنیم که درب یخچال و فریزر مدت زمان زیادی باز نماند.

·        نوار لاستیکی در یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارایی خود را از دست می‌دهد. سالم بودن آنها را حداقل سالی یک بار کنترل نموده و در صورت کوچک‌ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام کنیم.

·        برفک زدایی یخچال و فریزر را به طور مرتب و حداقل دو بار در سال انجام دهیم. چرا که با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود.

·        قسمت پشت یخچال و فریزر را مرتباً تمیز کرده و جاروبرقی بکشیم.

·        فاصله پشت یخچال و فریزر با دیوار را مطابق آنچه در دفترچه راهنما قید شده تنظیم کنیم تا گردش هوا به درستی انجام گیرد.

·        لوله‌های پشت یخچال و فریزر باید حداقل سالی 2 بار گردگیری شود.

·        برای یخ زدایی از غذاهای منجمد، بجای استفاده از آب گرم و مایکروفر از یخچال استفاده کنیم.

·        بر روی برچسب انرژی وسایل برقی 7 فلش رنگی با حروف لاتین A تا G درج شده است. حرف A نشانگر کمترین مصرف انرژی و بالاترین کارایی و حرف G نشانگر بیشترین مصرف انرژی و پایین ترین کارایی است. در یخچال و فریزر به ازای افزایش یک رتبه در برچسب انرژی، حدود 14 درصد در مصرف برق آن صرفه‌جویی می‌شود.

 

ماشین لباسشویی

·        حجم ماشین لباسشویی را بطور کامل پر کنیم. این کار زمان آبگیری ماشین لباسشویی را کمتر میکند.

·        ماشین لباسشویی را بر روی حداقل دمای مناسب تنظیم کنیم. این کار زمان کارکرد هیتر درون ماشین لباسشویی را کمتر میکند.

·        در صورت امکان بجای استفاده از خشک کن، لباس های خود را در هوای اتاق  خشک کنیم.

·        اگر ماشین لباسشویی مجهز به برنامه صرفه جویی در مصرف انرژی است، از آن استفاده کنیم.

 

سیستم گرمایش/سرمایش

·        دمای مناسب منزل 17 تا 20 درجه و در اتاق خوابها ترجیحاً کمتر از این میزان میباشد. اگر قصد خروج از منزل را داریم، 15 درجه نیز کافی است.

·        گرم کردن بیش از حد منزل در فصول سرد، ما را مجبور میکند پنجره ها را باز کنیم. با ورود هوای تازه به داخل، کل هزینه صرف شده برای گرم شدن منزل به هدر میرود!! بنابراین بیش از حد گرم کردن منزل به هیچ وجه توجیه ندارد. در بسیاری از کشورهای صنعتی بدلیل گران بودن انرژی، دمای منزل را کمتر از این مقدار تنظیم کرده و در خانه هم لباس نسبتاً گرم می پوشند.

·        در روزهای گرم از باز گذاشتن درب حمام پس از استحمام خودداری کنیم. این کار دمای اتاق را بالا میبرد.

·        برای جلوگیری از نشت هوایی که برای گرم کردنش هزینه پرداخته ایم، درب و پنجره را ببندیم.

 

آسانسور

·        آسانسور وسیله ای است همگانی که هزینه برق آن به طور مستقیم بر روی میزان شارژ پرداختی هر واحد تأثیر دارد. بنابراین استفاده بهینه و همراه با صرفه جویی از آسانسور ضروری است.

·        به کودکان خود بیاموزیم که آسانسور وسیله بازی نیست.

·        اگر قرار است وسایل زیادی را از ماشین یا انباری به درون منزل منتقل کنیم (یا بالعکس) بهتر است به جای اینکه طی چند مرحله این کار را انجام دهیم، همه وسایل را درون آسانسور قرار داده و با تنها یک بار استفاده از آسانسور، کل وسایل را جابجا کنیم.

 

سایر مصارف

·        در ساعات اوج مصرف، کمترین استفاده را از وسایل برقی داشته باشیم.

·        برای اتو کشی لباس ها صبر کنیم تا مقدار آنها به اندازه کافی برسد.

·        حتی المقدور برای گرم کردن حجم بسیار کم مواد غذایی از توستر و مایکروفر استفاده نکنیم.

·        قبل از روشن کردن جارو برقی، لوله های آن را کنترل کنیم تا گرفتگی نداشته و باعث هدر رفتن انرژی نگردد.

·        در فصل تابستان پوشیدن لباس هایی که رنگ روشن دارند، باعث می شود کمتر احساس گرما کنیم.

·        هنگامی که از شارژر باتری تلفن همراه، دوربین، لپ تاپ و ... استفاده نمی کنیم، آنها را از پریز برق جدا کنیم.

·        رایانه خود را به گونه ای تنظیم کنیم که مانیتور پس از چند دقیقه بیکار بودن خاموش شود. مانیتور پرمصرف ترین بخش رایانه ست. استفاده از یک تصویر پس زمینه تاریک و محافظ     (ScreenSaver) تیره میتواند مقدار زیادی در مصرف برق مانیتور صرفه جویی کند.

·        آویختن پرده در مقابل درب ورودی خانه در تعادل دمایی منزل نقش به سزایی داشته و جلوی تبادل حرارتی با بیرون منزل را میگیرد.

·        بسیاری از ما به روشن گذاشتن تلویزیون (حتی زمانی که هیچیک از اعضای خانواده از برنامه های آن استفاده نمی کنند) عادت داریم.

·        به هنگام مسافرت یا ترک منزل برای بیش از یک روز، بهتر است سیم برق وسایلی نظیر تلویزیون را از پریز دربیاوریم.

 

 

 
RSS Feed